První vycházka: Okrouhlík a Kobyliská střelnice

Kdy: Sobota 2.2.2019 odpoledne

Sraz: ve 14:00 ve stanici metra Střížkov (na můstku pro pěší nad kolejemi metra)

Kudy půjdeme: Nejprve půjdeme po naučné stezce na jihozápad, pak z ní odbočíme a kolem zahrádkářské kolonie dojdeme asi po dvou kilometrech na modrou turistickou značku. Na tu se napojíme a po kilometru dojdeme k přírodní památce Okrouhlík (což by měla být pískovcová skála v lese). Dále mineme evangelický kostel U Jákobova žebříku a okolo přísně střežené budovy ministerstva vnitra přejdeme do Kobylis. Po necelých pěti kilometrech se ocitneme u Kobyliské střelnice, kde je dnes Památník protifašistického odboje. Ďáblickým hájem pak projdeme k vozovně Kobylisy, kde vycházku ukončíme. Celkem ujdeme asi 6 kilometrů.

Druhá vycházka: Kryt v parku Folimanka a okolí

Kdy: Sobota 16.2.2019 odpoledne

Sraz: mimořádně již ve 13:30 na stanici metra I. P. Pavlova (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Z nejvytíženější nepřestupní stanice metra, které se někdy přezdívá „Slinťák“ (na základě známých pokusů pana Pavlova se psy) zamíříme na jih. Asi po kilometru dojdeme k parku Folimanka, kde je od loňského roku jedna z větracích šachet umělecky přetvořena na sochu robůtka R2D2 z filmové série Hvězdné Války (Star Wars). Snad se nám ji podaří najít. V parku (nebo spíš pod ním) se nachází protiatomový kryt, který si prohlédneme. Stručná informace o krytu je následující:

Štolový protiatomový kryt CO z přelomu 50. a 60. let 20. století. Rozloha krytu je 1332 m2 a ukrýt se v něm může 1300 osob. Kryt je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční. Vždy jednu sobotu v měsíci probíhají prohlídky pro veřejnost. Vstup zdarma.

Po prohlídce krytu (nejpozději ve 3 odpoledne, kdy kryt zavírá) projdeme pod Nuselským mostem do západní části parku. Po schodech vystoupíme na Bastion, odkud by měly být hezké výhledy na centrum Prahy a prohlédneme si přilehlé parky Ztracenka a Albertov. Podle chuti a nálady zde buď vycházku ukončíme, nebo se ještě vydáme na blízký Vyšehrad.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz