První vycházka: Pražskými přívozy a po ostrovech do Podolí a na Pankrác

Kdy: Sobota 4.5.2019 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Anděl (u štípátek lístků – výstup směr Anděl)

Kudy půjdeme (a poplujeme): Už dvakrát jsme na vycházkách jeli přívozem (je to můj oblíbený dopravní prostředek), tentokrát pojedeme hned dvakrát. Z Anděla vyrazíme k Vltavě na Smíchovskou náplavku, kde se nalodíme na náš první přívoz a se zastávkou na Výtoni doplujeme na ostrov Císařská louka. Poplujeme pod Vyšehradem, takže si budeme moci prohlédnout, odkud to podle legendy z hradeb skákal Horymír se Šemíkem. Ostrov Císařská louka přejdeme po celé délce od severu k jihu a asi po dvou kilometrech dojdeme na zastávku Lihovar, kde nastoupíme na další přívoz. Tím přejedeme na Veslařský ostrov, na tom se ale dlouho nezdržíme a po mostě přejdeme do Podolí. Odtud projdeme okolo plaveckého bazénu do čtvrti Dvorce a vystoupáme na Kavčí hory (půjdeme po hodně dlouhých schodech). Odměnou nám budou hezké výhledy do údolí Vltavy. Přes Centrální Park na Pankráci pak dojdeme na zastávku metra Pankrác, kde vycházku ukončíme. Celkem ujdeme asi 6 kilometrů.

Co na sebe: Já si vezmu bílo-modré proužkované námořnické tričko (místo obvyklého žlutého s logem Baobabu), pokud máte, vezměte si také (nebo nějaké jiné proužky).

Jízdné na přívozech: Na pražských přívozech platí Lítačka (nebo jiná pražská legitimace), případně se dá použít lístek na MHD (podobně jako v metru nebo autobuse).

Druhá vycházka: Podél Vltavy přes most inteligence do Chuchle a Slivence

Kdy: Sobota 25.5.2019 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce tramvaje Přístaviště

Kudy půjdeme: Podél Vltavy zamíříme na jih, po necelých dvou kilometrech dojdeme k nádraží Braník. Zde vystoupíme na Branický most (někdy nazývaný také most inteligence) a přejdeme po něm na západní břeh do Malé Chuchle. Napojíme se na naučnou stezku a začneme prudce stoupat, na jednom kilometru zdoláme asi 120 výškových metrů. Cestou si budeme moci prohlédnout zvířátka v zookoutku. Chuchelským hájem dojdeme ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, odkud je hezký výhled do údolí Vltavy. Budeme pokračovat dál a projdeme okolo přírodní rezervace Homolka. Asi po 6 kilometrech dojdeme k Pecoldově vápence a dále po modré turistické značce (opět do mírného kopce) dojdeme do Slivence, kde vycházku ukončíme (jezdí odsud autobusy na metro Anděl). Celkem ujdeme asi 8 kilometrů, tentokrát poměrně kopcovitým terénem (ve druhé části vycházky).

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz