AKTUALITY

BAOBABÍ BLOG – NOVINKY Z NAŠICH PROGRAMŮ. ZDE NAJDETE VŠECHNY DŮLEŽITÉ INFORMACE.
Program vycházek na říjen

První vycházka: Z Komořan na kopec Čihadlo

Kdy: Sobota 6.10.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce vlaku Praha – Komořany

Jak se dostat do Komořan: Pokud pojedete vlakem (přijíždí do Komořan ve 14:47) z Hlavního nádraží (jede přes Vršovice a Kačerov), připomínám, že Komořany jsou zastávka na znamení. Je to ještě v Praze, takže se tam dá dojet na Lítačku (nebo jinou pražskou legitimaci).

Kudy půjdeme: Milovníci kopců si přijdou na své! Napojíme se na žlutou turistickou značku, po které začneme stoupat k letišti Točná. Tam se ze žluté značky odpojíme a budeme pokračovat po zelené značce, po které půjdeme také do kopce, až dorazíme na vrch Čihadlo v nadmořské výšce 385 metrů. Stoupat tak budeme asi 3 kilometry, na kterých zdoláme zhruba 200 výškových metrů. Ale nemusíte se bát, že byste to nezvládli – budeme dělat časté přestávky. Po náročném výstupu bude následovat (neméně náročný) sestup, podle chuti a počasí to vezmeme buď přes zbytky hradiště Šance, nebo sestoupíme přímo k zastávce vlaku Praha-Zbraslav. Celkem ujdeme něco přes 6 kilometrů, tentokrát to bude kopcovitým terénem.

Druhá vycházka: Z Černého Mostu do Běchovic

Kdy: Sobota 20.10.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici metra Černý Most (u nástupiště, kde metro končí)

Kudy půjdeme: Vydáme se na jih, asi po kilometru opustíme sídliště a parkem projdeme k rybníku Martiňák. Naší další zastávkou bude přírodní rezervace V Pískovně – jedná se o zatopenou pískovnu, kde místy trčí zbytky kmenů odumřelých stromů z vody. Asi po třech kilometrech dojdeme ke geologické zahradě, kde si budeme moci prohlédnout různé druhy hornin a nerostů. Budeme pokračovat jižním směrem městskou částí Dolní Počernice k místnímu zámku a pokocháme se zrenovovaným zámeckým parkem. Okolo Počernického rybníka zamíříme k zastávce vlaku Praha-Běchovice, kde vycházku ukončíme. Trasa bude dlouhá asi 6 kilometrů, oproti předchozí vycházce rovinatým terénem.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení. Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

NOVINKA JÓGA
Začínáme od středy 26. 9. 2018.
Nově cvičíme v Jógacentru Velehradská!
Vstup: 50,-
Kdy : pátek 10:30 – 11:30 (až 12h. dle potřeby)
Kde: Velehradská 2, Praha 3 (kousek od metra Jiřího z Poděbrad)
P.S. čisté ponožky s sebou
Program vycházek na září
První vycházka: Z Klánovic do Úval
 

Kdy: Sobota 8.9.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce vlaku Praha – Klánovice

Jak se dostat do Klánovic: Vlak z centra do Klánovic jezdí každou půlhodinu z Masarykova nádraží (já přijedu tím, co je v Klánovicích ve 14:52 – jede přes Libeň, Kyje a Dolní Počernice). Je to ještě v Praze, takže se tam dá dojet na Lítačku (nebo jinou pražskou legitimaci).

Kudy půjdeme: Do Klánovic? Tam už jsme přece letos byli…. Tentokrát se vydáme opačným směrem – projdeme Klánovickým lesem směrem do Úval, kde se projdeme částí naučné stezky – měli bychom projít Alej úvalských dětí (kde se vysazují stromy za nově narozené úvalské děti), navštívit místní Stonehenge (kruh z kamenů) a dojít i k rozhledně. Z Úval se vrátíme do Prahy vlakem, ujdeme asi 8 kilometrů.

Druhá vycházka: Rybníky v okolí Stodůlek

Kdy: Sobota 22.9.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici metra Stodůlky (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Prozkoumáme čtvrť Stodůlky (někdy zvanou též 100důlky). Vydáme se na východ, projdeme kolem Stodůleckého rybníka a Nepomuckého rybníka až k retenční nádrži Asuán. Odtud se podél Prokopského údolí vydáme do Jinonic, kde vycházku ukončíme poblíž metra Jinonice. Ujdeme asi 6 kilometrů nenáročným terénem.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Program vycházek na srpen

První vycházka: Rozhledna Doubravka v Hostavicích

Kdy: Neděle 5.8.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Hloubětín (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Letos v červnu byla asi po roce příprav dostavěna nová rozhledna na území Prahy, pojďme se na ni tedy podívat! Jedná se o rozhlednu Doubravka, která se nalézá na rozhraní Kyjí, Hostavic a Černého Mostu a je zajímavá konstrukcí částečně z kmenů mladých stromků akátu. Naše vycházka začne u metra Hloubětín, odkud se vydáme ke Kyjskému rybníku, přejdeme po jeho hrázi a vystoupáme k rozhledně. Až se dostatečně pokocháme výhledem po okolí, sestoupíme dolů k mokřadům, které se nacházejí v okolí rybníků Pískovna a Martiňák. Vycházku ukončíme v parku v Dolních Počernicích, celkem ujdeme asi 7 kilometrů.

Druhá vycházka: Drahanské a Čimické údolí

Kdy: Neděle 12.8.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici autobusu Sídliště Čimice

Kudy půjdeme: Už dlouho se bavíme o tom, že bychom mohli udělat výlet do Drahanského a Čimického údolí. Vydáme se po žluté turistické značce k Drahanskému potoku, zastavíme se u místa s poetickým názvem „Prdlavá studánka“ a podél potoka dojdeme až k Vltavě. Tam se ale dlouho nezdržíme, po modré turistické značce se vydáme k údolí Čimického potoka. Půjdeme proti jeho proudu až k Čimickému rybníku, kde vycházku ukončíme poblíž zastávky autobusu, ujdeme asi 6 kilometrů.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Program vycházek na červenec

První vycházka: Přívozem za Cyrilem a Metodějem

Kdy: Čtvrtek 5.7.2018 odpoledne (státní svátek)

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Hradčanská (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Ve čtvrtek 5.7.2018 to bude přesně 1155 let od chvíle, kdy dorazili Cyril s Metodějem na Velkou Moravu. Připomeneme si jejich památku výletem do Karlínského kostela, který je jim zasvěcen. Ze zastávky Hradčanská zamíříme na jih do parku Charlotty Masarykové, prohlédneme si Píseckou bránu a vydáme se do Letenských sadů. Užijeme si výhledy na Prahu, projdeme okolo známého Metronomu a asi po dvou kilometrech dojdeme k Letenskému zámečku, u kterého je i nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Sejdeme dolů na nábřeží a přes Hlávkův most dojdeme na ostrov Štvanice. Na jeho východním konci je zastávka přívozu (na který platí Lítačka či Opencard) a přejedeme do Karlína. Pokud by se nám nechtělo jet přívozem (nebo pro to nebyly podmínky), dá se Vltava překonat i po již zmíněném Hlávkově mostě. Odtud je to již necelý kilometr na Karlínské náměstí ke kostelu Cyrila a Metoděje, kde vycházku ukončíme. Celkem ujdeme něco přes 5 kilometrů.

Druhá vycházka: Ďáblický a Čimický háj

Kdy: Sobota 21.7.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Ládví (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Vydáme se přes sídliště Ďáblice na sever, kde bychom měli asi po půl kilometru narazit na sluneční hodiny. Doufám, že bude svítit sluníčko, jsem zvědavý, zda je jsou nařízeny na letní čas! Asi po dvou kilometrech dojdeme k hvězdárně Ďáblice, odkud je hezký výhled do okolí (pouhým okem), měl by být vidět Říp a při dobré viditelnosti i vzdálenější hory. Odtud zamíříme na západ Ďáblickým hájem, ve kterém se nachází přírodní památka Ládví. V nohách budeme mít asi 4 kilometry, když se z lesa vynoříme u tramvajové točny Vozovna Kobylisy. Budeme se dále držet západního směru a projdeme ještě Čimickým hájem. Vycházku ukončíme u autobusové zastávky Čimický háj, celkem ujdeme něco přes 6 kilometrů.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Traveller – Sobota 23. června – Výlet podél Labe do Velkého Oseka – STŘEDNĚ NÁROČNÝ VÝLET

sraz: v 10:45 hod. na Masarykově nádraží v hale naproti pokladnám.

Pojedeme vlakem, odjezd 11:01 hod., do Kolína zastávky. Vyjdeme ven z města po levém břehu Labe a lužními lesy a kolem několika slepých ramen řeky přijdeme k přívozu Oseček. U přívozu si můžeme občerstvit a necháme se převézt na druhý břeh do Libického luhu. Opět budeme procházet lužními (listnatými) lesy, které dříve podél Labe rostly odpradávna. Od přívozu to bude kousek do Velkého Oseka, odkud pojedeme vlakem zpátky, na Prahu jezdí vlak každou chvíli. Ujdeme kolem 15 kilometrů, pokud nebude stačit jídlo u přívozu, můžeme se ještě najíst v Oseku, podle toho bude návrat zhruba mezi 18:00 – 20:00 hod.

S sebou: dobrou obuv, vhodné oblečení, pokrývku hlavy, případně deštník nebo pláštěnku, k pití 2-3 litry tekutin, v případě veder více, jídlo bude k dispozici u přívozu nebo dle dohody na konci výletu, foťák… na vlak si připravte s průkazkou PID bez slevy 148,-, s IN 50 75,-, přívoz stojí 10,- Kč.

Novinky červen

Angličtina pro pokročilé – od června pokračuje angličtina pro pokročilé. Nově s lektorkou Luckou, každou středu 17:30 – 19:00

Chyťte si ředitelku – pohybu není nikdy dost. A protože je potřeba jít příkladem, nevyhnou se mu ani posty nejvyšší. V naší nové pohybové aktivitě si můžete zaběhat přímo s naší paní ředitelkou. Petra vystartuje s předem stanoveným náskokem, přičemž cílem bude ji do určité doby dohnat. Odměna pro prvního úspěšného je nealko drink zdarma. Sraz je každou středu od 16:00 před Café Na půl cesty. Poznávací znamení je žluté tričko Baobabu (první zúčastnění mohou tričko získat také). Samotnému běhu předchází rozcvička.

PC kurz – od středy 20.6. do středy 18.7. proběhne dalších pět lekcí v kurzu PC. Tentokráte půjde o kurzy uživatelské úrovně s Martinem, od 16:00 do 17:00

Pokud máte zájem o některou aktivitu, přijďte v uvedeném termínu, není třeba se hlásit

LETNÍ POBYT ve zrekonstruovaném klasicistním chmelovém statku (1875)

Termín: 27.8. – 31.8. 2018

Kde: Osinalice 24, www.donitra.cz

Cena: 2100 Kč (zahrnuje ubytování a jídlo 3x denně)

Informační schůzku pro doplnění informací k pobytu, odevzdání potvrzení od psychiatra a platby: 20.6. 2018 v 17 hodin

Závazné přihlášky a platby: 1.8. 2018

Případně i jindy dle telefonické domluvy.

Kdo se může přihlásit:

Všichni se zkušeností s duševním onemocněním, kteří jsou ve stabilizovaném psychickém stavu. Další podmínka je, že někdy využívali jakékoli služby Baobabu. Pakliže tomu tak není, navštíví alespoň třikrát volnočasový klub. Kapacita pobytu je 12 lidí.

Podmínky:

Pro přihlášení na pobyt je nutné dodat aktuálně potvrzený formulář s názvem Doporučení o vhodnosti rekondičního pobytu od ošetřujícího lékaře (je k vyzvednutí na nástěnce před Ateliérem Bao Praha, v kapsáři Bao Kladno) a odevzdat potvrzený nejpozději v den informační schůzky v kanceláři Baobabu nebo do schránky u dveří.

Cena ubytování je nízká, protože neplatíme paní na úklid, na závěr po sobě kompletně uklidíme.

Jak se přihlásit: Na telefonu:,603 259 000, 777 576 852, na email: Radka.lastovkova@baobab-zs.cz, nebo volnocasy@baobab-zs.cz , osobně v kanceláři Baobabu (Pujmanové 1219/8, Praha 4).

Program:

Výlety do přírody, společenské hry, posezení u ohně. Tvořivé aktivity připraví Radka a Martin. Jaký program společně vymyslíme, takový ho budeme mít.