AKTUALITY

BAOBABÍ BLOG – NOVINKY Z NAŠICH PROGRAMŮ. ZDE NAJDETE VŠECHNY DŮLEŽITÉ INFORMACE.
Nejlepší český šachista bude hostem šachového kroužku

Ve čtvrtek 21.6. od 18:00 bude hostem šachového kroužku David Navara, nejlepší český šachista a dlouhodobě hráč širší světové špičky (aktuálně na 24. místě světového žebříčku).
-Jaké je to porazit Garriho Kasparova?
-Jak se hraje proti mistrovi světa Magnusovi Carlsenovi?
-Jakým způsobem se profesionální šachisté připravují na partii?

Na tyto a další otázky se budete moci našeho nejúspěšnějšího hráče zeptat.

Program vycházek na červen

První vycházka: To nejlepší z Malešic

Kdy: Sobota 2.6.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Strašnická (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Tentokrát se vydáme do Strašnic a Malešic, kde to dobře znám. Projdeme se alejí, která bude brzy vyhlášena památným stromořadím a vydáme se do čtvrti řadových domků, kterou když procházím, připadám si jako v Anglii. V parku Solidarita se budeme moci rozloučit se Strašnickým divadlem X10 (které ke konci června ukončuje svoji činnost) a podíváme se na sochy ze 70. let. Dojdeme do Malešického parku a po naučné stezce svatého Josefa zamíříme do Botanické zahrady. Tam to mám opravdu rád, a nejen kvůli tomu, že je vstup zdarma 🙂 V rybníčku tam plavou oranžoví kapři, na sluníčku se vyhřívají želvy (fakt!) a s trochou štěstí zahlédneme i páva. A ještě snad stihneme kvetoucí rododendrony a azalky. Vycházku ukončíme u autobusové zastávky Pod Táborem. Celkem ujdeme něco přes 6 kilometrů.

Druhá vycházka: Klánovický les a Xaverovský háj

Kdy: Sobota 16.6.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici vlaku Praha-Klánovice (na nástupišti směrem z Prahy)

Kudy půjdeme: Klánovice jsou část Prahy, kterou vůbec neznám. Nebudeme tedy příliš vymýšlet nějaké zkratky a projdeme se hezky po modré turistické značce Klánovickým lesem. Poté plynule přejdeme do Xaverovského háje (a budeme tak moci porovnat rozdíly v obou lesních porostech). Z Xaverovského háje zamíříme k nádraží Praha-Běchovice, odkud se dá vlakem nebo autobusem dostat na metro. Trasa bude dlouhá necelých 8 kilometrů, po celou dobu po rovině.

Vlak z centra do Klánovic jezdí každou půlhodinu (já přijedu tím, co je v Klánovicích ve 14:52) z Masarykova nádraží (jede přes Libeň, Kyje a Dolní Počernice), je to ještě v Praze, takže se tam dá dojet na Lítačku (nebo jinou pražskou legitimaci).

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Program vycházek na květen

První vycházka: Z Hůrky přes Cibulku do Motola

Kdy: Sobota 5.5.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Hůrka (u štípátek lístků)

Kudy půjdeme: Jeden můj kamarád na otázky svých mimopražských rodičů na otázku „Co je v Praze nového?“ odpovídá suše „Butovice“. A právě v Nových Butovicích náš výlet začneme, aspoň se na vlastní oči přesvědčíme, jak moc jsou „nové“. Vydáme se na sever čtvrtí, kde je v těsném sousedství několik mateřských škol, základní škola a gymnázium a asi po kilometru a půl dojdeme do přírodního parku Košíře-Motol. Zamíříme do jeho východní části zvané Cibulka, kde se nachází několik zajímavých objektů (sochy, studánka, poustevna a především vyhlídková věž a čínský pavilon), pokusíme se podle chuti alespoň nějaké z nich najít a podívat se k nim. To už budeme mít v nohách asi 4 kilometry, přejdeme frekventovanou Plzeňskou ulici a podél Motolského potoka zamíříme k metru Nemocnice Motol, kde vycházku ukončíme. Celkem ujdeme něco přes 6 kilometrů.

Druhá vycházka: Do kopce na Závist u Zbraslavi

Kdy: Sobota 19.5.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici vlaku Praha-Zbraslav (na nástupišti směrem z Prahy)

Kudy půjdeme: Tady asi není moc co popisovat, raději jsem varoval už v názvu. Od vlaku vyrazíme k hradišti Závist, což je asi 200 výškových metrů na dvou kilometrech, čili pořádný krpál. Až nahoře popadneme dech, tak se tam chvíli projdeme po naučné stezce, prohlédneme si zbytky hradiště a po jiné turistické trase sestoupíme zpět ke stanici vlaku Praha-Zbraslav. Po cestě bychom měli narazit na minizoo, jsem zvědavý, jaká zvířátka tam budou na nás čekat. Celkem ujdeme asi jen 5 kilometrů, ale dost kopcovitým terénem. Doporučuju tedy tentokrát dostatek až nadbytek pití, budeme dělat hodně přestávek 🙂

Vlak do Zbraslavi a ze Zbraslavi jezdí každou půlhodinu (já přijedu tím, co je ve Zbraslavi ve 14:50) z Hlavního nádraží ( jede přes Vršovice a Kačerov), je to ještě v Praze, takže se tam dá dojet na Lítačku (nebo jinou pražskou legitimaci).

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Program vycházek na duben

První vycházka: Nad tubusem metra ke Kyjskému rybníku a do Hrdlořez

Kdy: Sobota 7.4.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce metra Černý Most (na nástupišti, kde metro končí)

Kudy půjdeme: Věděli jste, že se v Praze dá jít nahoře po „tubusu“, ve kterém jezdí metro? V úseku Rajská Zahrada – Černý Most je přímo nad tubusem metra stezka pro chodce a cyklisty, po které vyrazíme na západ. Z Rajské zahrady se dále vydáme směrem ke Kyjskému rybníku a projdeme se po jeho břehu. Pokud budeme mít chuť, podíváme se i k zajímavému „stupňovitému“ kostelíku svatého Bartoloměje, jemuž podobný jsem nikde jinde neviděl. To budeme mít v nohách asi 4 kilometry. Zamíříme dále na západ k Hořejšímu rybníku a dál do Hrdlořez, kde výlet zakončíme na autobusové zastávce Pod Táborem. Celkem ujdeme asi 8 kilometrů.

Druhá vycházka: Z Kolovrat k nejzbytečnějšímu mostu, co znám

Kdy: Sobota 21.4.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici vlaku Praha-Kolovraty (na nástupišti směrem z Prahy)

Kudy půjdeme: V Kolovratech a okolí nedávno udělali několik (asi 10) vycházkových okruhů, pojďme si je tedy vyzkoušet! Vyrazíme do blízkého okolí Kolovrat (třeba k soše svatého Donáta), obkroužíme tuto malebnou obec (která je formálně součástí Prahy, takže tam dojedete na Lítačku) a podél potoka Prknovka se vydáme k rybníku Velká Vodice. Pokud pojedete do Kolovrat vlakem (což je nejrychlejší spojení, doporučuju vlak s časem příjezdu do Kolovrat ve 14:59), můžete jej vidět cestou mezi Uhříněvsí a Kolovraty po levé straně. V rybníku žijí vydry, třeba je zahlédneme. O kousek dál je pak již zmíněný zbytečný most (přes slepé rameno asi 10 metrů před jeho koncem), ten si nesmíme nechat ujít. Vycházku zakončíme na nádraží Praha-Uhříněves, celkem ujdeme asi 7 kilometrů.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Program vycházek na březen

První vycházka: Modřanská rokle

Kdy: Sobota 3.3.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na zastávce autobusu Písnice

Kudy půjdeme: Po modré turistické značce projdeme podél Písnického potoka celou Modřanskou roklí, hned na prvním kilometru půjdeme kolem rybníků Švarcák, Obecňák a Janešák. I nadále budeme míjet vodní (nebo spíše ledové) plochy, možná i nějaké vodopády (nebo ledopády) o výšce několika (deci)metrů. U retenční nádrže Libušská (asi po 2,5 km) se napojíme na Naučnou stezku Modřanská rokle, po které budeme pokračovat dále do Modřan. Zde podle chuti a energie ukončíme vycházku u zastávky Poliklinika Modřany (po asi 5,5 kilometrech) nebo dojdeme až k Vltavě na Nádraží Modřany (což by bylo celkem 7 km).

Druhá vycházka: Barrandovské skály a Chuchelský háj

Kdy: Sobota 17.3.2018 odpoledne

Sraz: v 15:00 na stanici tramvaje Hlubočepy

Kudy půjdeme: Na jedné z předchozích vycházek jsem se u Vltavy v Braníku koukal na kostelík na kopci na protějším břehu a říkal si, že bychom se tam mohli jít podívat. A je to tady! Hned u zastávky tramvaje se vydáme po naučné stezce podél Vltavy. Budeme moci obdivovat Barrandovské skály a bývalé koupaliště Terasy Barrandov. Asi po dvou kilometreech začneme zvolna stoupat směrem od Vltavy po úpatí kopce, na kterém se nachází kostel sv. Jan Nepomuckého, k němu bychom měli dorazit asi po čtyřech kilometrech. Vycházku ukončíme ve Velké Chuchli, celkem ujdeme něco přes 5 kilometrů.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

HLEDÁME KOORDINÁTORA

Centrum sociálně rehabilitačních služeb Baobab z.s. HLEDÁ ZAMĚSTNANCE

Baobab z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici Koordinátor a sociální pracovník/ce pro službu sociální rehabilitace Centrum sociální rehabilitace – Tréninkové bydlení.

Místo výkonu práce: Praha
Úvazek: 0,8
Nástup: od únor 2018 nebo po dohodě
Read More

Program vycházek na únor

První vycházka: Ze Lhotky do Bráníka a možná až do Podolí

Kdy: Sobota 3.2.2018 odpoledne

Sraz: ve 14:00 před Albertem na zastávce autobusu Sídliště Lhotka

Kudy půjdeme: Vydáme se po zelené turistické značce na západ, projdeme okolo kapličky svatého Petra a Pavla a budeme se držet Dvoreckého potoka. Podél něj půjdeme na západ, zelená značka se pak stočí na severozápad a provede nás částí Prahy zvanou Hodkovičky. Asi po čtyřech kilometrech se ocitneme už na dohled od Vltavy poblíž Nádraží Braník, zamíříme na sever a vycházku ukončíme asi po šesti kilometrech na zastávce Dvorce.

Druhá vycházka: Divoká Šárka

Kdy: Sobota 17.2.2018 odpoledne

Sraz: ve 14:00 na stanici tramvaje Divoká Šárka

Kudy půjdeme: Divoká Šárka je oblíbené výletní místo všech Pražanů. Kdo tam ještě nebyl, má ideální možnost toto údolí navštívit s Baobabem! Půjdeme okolo vodní nádrže Džbán na sever, po levé straně bude hezký pohled na skály lemující vstup do Šáreckého údolí. Po červené turistické značce budeme pokračovat dále podél Šáreckého potoka směrem do Vokovic a vycházku ukončíme u stanice metra A Bořislavka. Celkem ujdeme asi 6 kilometrů.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Program vycházek na leden

První vycházka: Křížem krážem Kunratickým lesem

Kdy: Sobota 6.1.2018 odpoledne

Sraz: ve 14:00 na zastávce metra Chodov u štípátek lístků

Kudy půjdeme: Vydáme se do Kunratického lesa, který slouží jako rozsáhlá vycházková oblast pro obyvatele jižní části Prahy. Park je protkán turistickými stezkami a cyklostezkami, takže budeme moci podle počasí případně zkrátit trasu. Pokud nám budou podmínky přát, tak dojdeme až ke zřícenině Nový Hrádek v jižní části lesa (jehož jméno je úzce spjato s Václavem IV.) a budeme pokračovat podél Kunratického potoka k rybníku Labuť. Zde zamíříme na východ a výlet zakončíme u stanice metra Roztyly. Celkem ujdeme asi 7,5 kilometru, kdyby bylo ošklivo, tak méně.

Druhá vycházka: Do obory Hvězda a na Ladronku

Kdy: Sobota 20.1.2018 odpoledne

Sraz: ve 14:00 na stanici metra Petřiny před supermarketem Billa (pozor, je tam víc výstupů z metra)

Kudy půjdeme: Vyrazíme na západ až jihozápad a po necelém kilometru vstoupíme do obory Hvězda. Budeme pokračovat do její centrální části, kde si prohlédneme letohrádek, podle kterého obora dostala své jméno (pouze zvenčí, přes zimu je zavřený). Poté zamíříme na východ a dojdeme na Ladronku – místo, kde se potkávají kolečkoví bruslaři, pejskaři, cyklisté a příznivci hry discgolf. Projdeme celým parkem až k televizní věži a sejdeme na tramvajovou zastávku Drinopol. Zde výlet zakončíme, celkem ujdeme asi 6 kilometrů.

Co s sebou: Pohodlné boty a oblečení, pití, svačinu, peníze na občerstvení.

Kontakt: František (lektor šachů), tel. 607 218 462, email: frantisek@p7.cz

Představujeme vám nový malířský kurz

Art-ateliér pořádaný Baobabem z.s. je určen pro všechny lidi se zkušeností s duševní nemocí (starší i mladší, zkušené umělce i začátečníky) nad 15 let, kteří mají chuť si vyzkoušet malování a další umělecké techniky jako možnost práce se sebou samými.

Kdy a kde:

Každé druhé úterý v měsíci: 28.11., 12.12., 2.1., 16.1., 30.1. vždy od 18:00 – 20:00 hodin v Ateliéru Baobab z.s., Pujmanové 8, Praha 4.

Noví zájemci se mohou přihlásit na e-mail, nebo přijít v uvedený čas osobně.

Cena:

Zdarma.

Jak to probíhá:

Dle stylu Rožnovské Arteterapie. Budeme se zabývat různými příběhy, pohádkami a jejich obsah si uměleckým způsobem ztvárníme. Techniky se budou střídat: převážně vodové barvy, tuš, koláže, vosk, pastel a další. Kurz je zaměřen na pochopení témat, zlepšení malířských dovedností a práci s představami. Kurz je podpůrný a určený lidem, které baví malovat a tvořit

Podrobnější informace:

svecova.nikol@gmail.com

LETÁK KE STAŽENÍ ZDE